Při objednávce nad 1500 Kč doprava zdarma.

DÝŇOVÝ OLEJ - PODZIMNÍ DÁVKA VITAMÍNŮ A MINERÁLŮ

Když nastane podzimní čas, dny se začnou zkracovat, noci prodlužovat, síla sluníčka slábne a pomalu začnou opadávat barevné listy, tak si neodmyslitelně k tomuto období vybavíme dýni. Nejen díky známému americkému svátku a tvoření ozdobných dýní před naše domy, ale hlavně díky výživovým hodnotám bychom na tuto superpotravinu neměli zapomínat.

 

Dýňový olej (1)

 

DÝNĚ - co to vlastně je a jak nám může být prospěšná?

 

Dýně je zdravé ovoce kvůli vysokému obsahu mikroživin, vlákniny a naopak nízkému obsahu sacharidů. Pro objektivní posouzení všech zdravotních benefitů chybí dostatek vědeckých výzkumů. Obsahuje však několik živin, u kterých jejich účinky na zdraví již stanoveny byly. Pokud máte nějaké zdravotní potíže, vždy se poraďte se svým lékařem.

  • Dýně vám dodá pořádnou dávku betakarotenu, který je částečně přeměněn na vitamín A. Vitamín A je důležitý pro posilování střevní  výstelky a pomáhá tak vašemu tělu v boji proti infekcím.
  • Vitamín A pomáhá také sítnici absorbovat světlo a udržovat ostrý zrak i za horších světelných podmínek, ničí zárodky bakterií a stará se o to, aby váš reprodukční systém fungoval správně. Pomáhá také zdraví srdce, plic, ledvin a dalších orgánů.
  • Vitamín A může snižovat riziko rakoviny plic nebo například prostaty. Studie ukazují, že vitamín A takto působí pouze pokud je konzumován v jídle, nikoli jako doplněk stravy. 

 

DÝŇOVÝ OLEJ - JAKÉ MÁ ÚČINKY?

Samotný olej se lisuje za studena ze semen této rostliny. Má specifickou chuť (někdo uvádí, že ořechovou) a specifické aroma, charakteristický je tmavě zelenou, až tmavě červenou barvou (to je dané obsahem barviv – chlorofylu a karotenoidů). 

Nyní se společně podíváme podrobně na TOP 10 zdravotních účinků dýňového oleje.

1. Pomoc při kardiovaskulárních problémech

Dýňový olej má antihypertenzní a kardioprotektivní účinky. Dochází k tomu prostřednictvím obsažených fytosterolů. Ty pomáhají redukovat hladinu cholesterolu v séru, čímž se výrazně snižuje jak riziko kardiovaskulárních chorob, tak i následná mortalita. Obecný princip tohoto efektu stojí na omezení vstřebávání cholesterolů z potravy. Projevuje se zde více různých mechanismů:

  • rostlinné steroly zmíněné fytosteroly, krystalizují ve střevech s cholesterolem a ve dormě erozpustných částic nejsou vstřebány, nýbrž vyloučeny se stolicí z těla ven
  • fytosteroly soupeří scholesterolem o vazebná místa v micelách (a díky větší vazebné afinitě jsou úspěšnější) a jsou tedy micelami vychytávány na úkor cholesterolu. Micely je ale nedokážou vstřebat, a tak jsou prostřednictvím fytosterolů pouze zablokovány. [2,3]
 

2. Pozitivní efekt při léčbě rakoviny

Dýňový olej není lékem na rakovinu (!), to říkáme hned na úvod. Ale na druhou stranu, existují studie, které prokazují pozitivní efekt fytosterolů při léčbě rakoviny – zejména prsu, prostaty nebo vaječníků, a to různými mechanismy (účinek na buněčných membránách, ovlivnění apoptózy nebo proliferace T-lymfocytů atd.). Preventivní účinky dýňového oleje nelze vyloučit, ale je zároveň těžké je potvrdit. [3,4,5]

3. Vliv na duševní zdraví

Dýňový olej pozitivní účinky i na psychické zdraví. Důležitý je obsah aminokyseliny tryptofanu; ta je důležitá pro syntézu některých důležitých látek v těle – serotonin, melatonin, nikotinamid. Právě účinek těchto tří z tryptofanu vzniklých látek je důležitý pro zlepšení kvality spánku, úzkostí a různých psychických poruch. Ne, že by dýňový olej sám o sobě stačil, ale jeho vliv je významný. [6,7]

4. Antioxidační účinky

Dýňový olej obsahuje ve vysokých koncentracích vitamín E, tedy skupinu látek nazývaných chemicky tokoferoly. Ty je samy o sobě významnými antioxidanty (chrání buněčné membrány před poškozením volnými kyslíkovými radikály, které se v těle tvoří) a každá potravina, která ho obsahuje ve vyšším množství tedy tyto účinky má. Kromě toho mají antioxidační účinky i další látky v dýňovém oleji. [8]

5. Pozitivní ovlivnění metabolismu

Dýňový olej by měl podle některých napomáhat hubnutí. My jsme trochu opatrnější a raději řekneme, že pozitivně ovlivňuje a hlavně zrychluje metabolismus. Samotné hubnutí je pak otázkou dalších faktorů – pohybu, stravy, zdravotního stavu. Navíc pomáhá regulovat chuť k jídlu. Pokud jde o další vlastnosti dýňového oleje, můžeme konstatovat, že mimo jiné zbavuje tělo toxinů a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu (jak jsme řešili o pár odstavců výše). [9]

6. Pomoc s problémy s prostatou

Dýňový olej prokázané účinky, pokud se jedná o pomoc s problémy prostaty. Nelze říct, že by posloužil jako jediný a univerzální lék, ale z dlouhodobého hlediska pomáhá při zvětšení prostaty a může podpořit účinek lékařem předepsaných léků. Studií, které účinnost prokazují, je celá řada, a to považujeme za spolehlivý důkaz. Obecně mechanismem účinku je inhibice enzymu 5-α-reduktázy, který přeměňuje testosteron na účinnější formu dihydrotestosteron.  [10,11,12,13]

7. Účinek proti vypadávání vlasů

Existuje studie, která se zabývá vlivem užívání dýňového oleje na vypadávání vlasů u mužů. Obecně se toto onemocnění nazývá androgenní alopecie. Podle ní má dýňový olej na vypadávání vlasů pozitivní vliv. Brání přeměně mužského hormonu testosteronu na dihydrotestosteron. Kromě toho tělo přijímá formou dýňového oleje zinek, který je pro vlasy důležitým minerálem (ovšem v malém množství).[14]

8. Léčí hyperaktivní močový měchýř i další problémy s močovými cestami

Další vědecká studie potvrdila, že výtažky olejů z odrůd dýní Cucurbita pepo a Cucurbita maxima účinně léči močové poruchy. Zejména hyperaktivní močový měchýř. (15). Konzumace dýňového oleje je důležitá pro udržování zdravého vylučovacího systému. Současně je olej účinný i při problémech s ledvinovými kameny. Odborný časopis American Journal of Clinical Nutrition publikoval studii o schopnosti dýňových semínek a tedy i dýňového oleje zabránit šťavelanu vápenatému vytvářet ledvinové kameny. 

9. Pomocník při osteoporóze 

Zinek, na který jsou dýňová semínka a olej z nich bohaté, poskytují přirozenou ochranu proti osteoporóze. Právě nízký příjem zinku v potravě vede velice často ke vzniku osteoporózy – zejména osteoporózy kyčlí a páteře. (Účinek byl dokázán studií realizovanou na mužích.) 

10. Účinky při problémech v menopauze

Olej z dýňových semínek je účinným pomocníkem i při řešení problémů souvisejících s tzv. postmenopauzálním syndromem. Dlouhodobé a pravidelné užívání dýňového oleje zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu, snižuje vysoký tlak typický pro ženy v této fázi života a snižuje návaly tepla, bolesti kloubů i bolesti hlavy spojené s postmenopauzí. 

White & Orange Blurred Background Autumn Fall Quote Facebook Cover (1)

 

JAK POUŽÍVAT DÝŇOVÝ OLEJ?

 

Co se týče dávkování a rizik, je dýňový olej vhodný pro každého (včetně těhotných žen a dětí). Nejde ani tak o množství, jako spíš o formu úpravy. Pokud se rozhodnete dávat dýňový olej do jídla, pak myslete na to, že je určený hlavně do studené kuchyně. Zahříváním se mění struktura a tedy i vlastnosti některých látek, které jsou v něm obsažené. Určitě se nehodí na smažení ani fritování. Maximum, co byste s ním měli dělat, je krátkodobá tepelná úprava, při které teplota nepřekročí 120 °C.

Daleko lépe ho využijete do salátů, na maso, sýry, nebo do pomazánek, případně se pro svou specifickou chuť neztratí ani na sladkých pokrmech.

Kromě toho, že dáte dýňový olej do jídla, můžete ho pro zdraví užívat i samostatně (doporučená dávka je 2 lžíce denně, ale upřímně – jíst samotný olej je pro většinu lidí spíše nepříjemné) nebo s ním můžete masírovat pokožku, udělat si z něj vlasový zábal, dát ho do horké koupele nebo ho nanášet na nehty. Při skladování dýňového oleje pak myslete na to, že by měl být uložený zavřený, aby na vzduchu neoxidoval, a ideálně chráněný před přímým světlem.

 

DÝŇOVÝ OLEJ DÁVKOVÁNÍ

  • dýňový olej jako prevence řady onemocnění a potíží se užívá 2 kávové lžičky denně
  • jako lék se olej z dýně užívá v množství 2 polévkové lžíce denně
  • jako podpora hubnutí rovněž v množství 2 polévkové lžíce denně

 

POUŽITÍ PRO KRÁSU A V KOSMETICE

  1. Místo krému a tělového mléka: Za studena lisovaným kvalitním, ne více než rok starým a správně skladovaným olejem z dýňových semen, se můžete mazat na obličeji a celém těle stejně, jako jiným krémem. Nechte olej vždy vsáknout a po 5 nebo 10 minutách zbytky oleje odstraňte vatovým tamponem.
  2. Proti lámání nehtů a suchým rukám: Pár kape oleje vetřete do nehtového lůžka, na nehty, promasírujte kůžičku kolem nehtů a případně natřete celý hřbet rukou a dlaně. Po 5 nebo 10 minutách utřete nevsáknuté zbytky oleje do papírového ručníku.
  3. Na popáleniny, ekzémy a poranění kůže: Aplikujte olej na povrch postižené oblasti a nechte působit.
  4. Na masáže: Aplikujte jemně zahřátý olej (maximálně 39 stupňů Celsia) a masírujte podle potřeby. V případě použití pro kojeneckou masáž (u nadýmání nebo kojenecké koliky) masírujte jemnými krouživými pohyby. Zbytky oleje po masáži utřete do papírového ručníku. Teplotu oleje pro kojence snižte na 37 stupňů Celsia.
  5. Do koupele: Olej lze využít i do koupele. Aplikujte 10 ml oleje do koupele o teplotě 36 stupňů Celsia.
  6. Dýňový olej na vlasy: aplikujte jako masku na vlasy, zábal, místo kondicionéru i jako vlasový olej pro styling účesu. 

dýňový olej (2)

 

Zdroje:

https://www.zdraviakrasa.cz/dynovy-olej-ucinky-vyuziti-2279/#.YVneAJpBzDc

https://vas-pomocnik.cz/dynovy-olej/